Przede wszystkim należy zauważyć, że takie ogrzewanie jest ekologiczne. Przede wszystkim będziemy sobie gwarantować, że spalane będzie paliwo odtwarzalne.

Ekologiczne ogrzewanie Drzewa rosną, spalamy je a następnie na ich miejsce znów wsadzamy nowe. Tak trzeba tą sprawę potraktować w całościowym przeglądzie makro. Zwykła osoba paląca drewnem może w ogóle lasu nie widywać. Proces tworzenia drewna do spalania to jednak nie tylko sam okres, w którym drzewo będzie rosnąć. Trzeba pamiętać, że także ważne jest suszenie drewna, które zajmuje około dwa lata. Wtedy wilgotność spada poniżej 20% i drewno nadaje się do spalania. Dopiero w tym momencie jest to paliwo, które jest już pełnowartościowe. Wszelkie wyliczenia, które odnoszą się do spalania drewna są dokonywane właśnie w oparciu o dane, które związane są z taką wilgotnością drewna. Jeżeli drewna o takich parametrach nie mamy to w czasie spalania nie uzyskamy tak dobrych wyników. Dlatego dobre drewno naprawdę jest elementem ważnym. Obsługa kominka, który służy do celów rekreacyjno grzewczych może dawać dużo radości. Sami możemy się zajmować rąbaniem drewna, jego układaniem na powietrzu czy suszeniem. Poza tym jest to możliwość odpoczynku od pracy biurowej czy umysłowej. Jeśli taki rytułał przygotowania drewna będziemy powtarzać to na pewno da nam to dużo dobrej zabawy.

Ogrzewanie całego domu drewnem Jeśli myśli się o ogrzewaniu drewnem całego domu to tak naprawdę należy podjąć się takich czynności zdecydowanie częściej i przygotowywać dużo większe ilości drewna. Roczne zapotrzebowanie na energię domu średniego, który będzie należycie zaizolowane będzie wynosić około 14 metrów przestrzennych. Mówi się więc, że drewno jest takim paliwem, którego należy przygotował około metr przestrzenny na każdy kW mocy kotła. Dlatego trzeba około 6000 kg drewna dostarczyć w okresie grzewczym do paleniska. Oczywiście wynikiem spalania będzie powstający popiół. Wybór takiej formy ogrzewania da więc wiele wysiłków, gdy chodzi o przygotowanie paliwa. Dla jednych jest to przyjemność, dla nich staje się to natomiast udręką. Mamy pewnych teoretyków palenia w kominkach, którzy je sprzedając starają się wmawiać klientom, że po uprzednim napaleniu można spokojnie jechać do pracy a potem po powrocie dalej i tak kominek będzie ciepły i gotowy. Jednak trzeba pamiętać, że zamykając palenisko zdecydowanie ograniczamy dopływ powietrza i w ten sposób cały proces zostaje zatrzymany. Popsucie tego procesu palenia sprawia, że komin czy palenisko ma mniejszą trwałość. A dodatkowo wychodzące z komina spaliny są niezwykle liczne. Dlatego do palenia drewna powinno się w miarę możliwości tworzyć optymalne warunki, dzięki którym dobrze będzie się gospodarować energią. Kominek grzewczy nie będzie jednak ideałem w tym względzie. Jeśli chodzi o popularne ogrzewanie nadmuchowe to nie ma tutaj akumulacji ciepła. Dlatego czasami będzie lepiej zastosować jakieś elektroniczne układy, które będą kontrolować pracę pieca. W ten sposób jednak zmienia się system palenia i cały układ jest coraz większy. W ten sposób nie mamy też miejsc przeszklonych i przyjemność korzystania z kominka będzie znikoma .