Zimą w naszym kraju może być zimno, dlatego niestety każdy z nas musi myśleć o przygotowaniu sobie odpowiedniego ogrzewania.

Piecyk na drewno Możliwości jest wiele, gdy chodzi o ogrzewanie jakie można zastosować. Najważniejsze to wybrać dobry piec, który będzie w stanie zagwarantować nam takie ogrzewanie, które będzie się dobrze sprawować. Najczęściej ludzie zastanawiają się jaki rodzaj opału wybrać, by zagwarantować sobie najbardziej ekonomiczne rozwiązania. Według większości najlepiej wychodzi opalanie drewnem albo ekogroszkiem. Są to obecnie dwa rodzaje paliwa, które sprawdzają się najlepiej. Na pewno trzeba zadbać o wybranie takiego miejsca, gdzie nasz opał będzie się znajdował. Ekogroszek produkowany jest na bazie węgla i stosowany w specjalnych piecach. Posiadają one zwolenników ale i przeciwników, którzy podkreślają, że taka metoda jest już przestarzała.

Jeśli chodzi o same piece to raczej są one traktowane pozytywnie. Ich wielką zaletą będzie to, że mają wysoką sprawność na poziomie nawet 85%. Dzięki temu koszt będzie mniejszy niż przy piecach gazowych. Ekogroszek jest wydajny i jego zużycie nie będzie większe niż kilogram czy półtora na godzinę. Oprócz tego, że mamy koszty eksploatacji, które są niskie to na pewno zaletą będzie także to, że kotły są automatyczne. Jeśli piec ma podajnik to naszym zadaniem będzie jedynie dołożenie co kilka dni zapasu paliwa i wszystko będzie sterowane automatycznie. Jeśli chodzi o kotły na drewno to są one popularne przede wszystkim dlatego, że paliwo jest rozpowszechnione i można liczyć na niskie koszty zakupu.

Drewno czy ekogroszek? Poza tym jest to produkt przyjazny dla środowiska. Paliwo jest oczywiście odnawialne i to również jego duża zaleta. Przeciwnicy uważają jednak, że drewno ma mniejszą wartość opałową niż koks czy węgiel i dlatego nie sprawdza się tak dobrze. Kolejny minus będzie taki, że drzewo spala się szybciej i niestety trzeba się liczyć z tym, że będzie trzeba go do pieca często dokładać. Jeśli chce się dobrze wykorzystywać energię chemiczną, która jest w drewnie to trzeba zastosować odpowiednie kotły. Najtańsze nie różnią się od tych, które są do węgla. Jeśli jednak wybierze się coś lepszego to mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy. Kotły, które opalane są drewnem będą potrzebować dużej ilości przestrzeni i dużo miejsca będzie zajmować samo drewno, które trzeba składować na okres grzewczy.