Ze względu na to, że są biomasa i drewno to paliwa, które są tanie obecnie takie piecyki, które je wykorzystują stają się popularne.

Modne surowce opałowe W grupie kotłów tego rodzaju znajdują się piecyki na drewno, pellet, brykiety czy piecyki na ziarna zbóż, pestki czy słomę. Jeśli chce się energię maksymalnie wykorzystywać i spalać jak najmniej drewna należy oczywiście zdecydować się na przygotowanie specjalnej konstrukcji pieca, która będzie gwarantowała najlepszą wydajność. Najtańsze piece oferowane są w cenie kilku tysięcy złotych. Te zaawanasowane bardziej będą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy. Zalety piecyków na drewno i biomasę W związku z tym, że świadomość ekologiczna jest coraz większa to piecyki tego rodzaju mogą się stawać coraz bardziej popularne. Stosowana w nich biomasa to paliwo odnawialne i dlatego warto się na nie decydować.

Jeśli sadzimy drzewa i inne rośliny to uzupełniamy zapasy paliwa. Podczas spalania biomasy dostaje się tyle CO2 do atmosfery ile wcześniej pobierały z niej rośliny w czasie fotosyntezy. Dlatego ich używanie nie będzie powiększało dziury ozonowej Wady piecyków na biomasę Minusem takich pieców będzie to, że zajmują one stosunkowo dużą powierzchnię. Trzeba mieć miejsce na sam piec jak i też na materiał opałowy. Ze wszystkich paliw najwięcej zajmie nam słoma. W sezonie grzewczym zużywa się jej tyle, że trzeba mieć przynajmniej dużą stodołę. Kolejną wadą będzie to, że należy tam paliwo uzupełniać częściej niż przy spalaniu węgla. Pod tym względem także słoma będzie najgorsza, ponieważ jej porcja spala się w ciągu kilkudziesięciu minut. Najdłużej będą się palić zboża, pellety oraz pestki, które spala się zawsze w specjalnych kotłach, gdzie podajniki są automatyczne.