Ogrzewanie drewnem Typ 1 Powietrze! Najlepiej drewno będzie się spalać w momencie, gdy dopływ powietrza będzie otwarty a płomienie staną się intensywne. To spowoduje, że będzie także mniej zanieczyszczeń. Cząsteczki gazu zaczną się spalać i wytworzą ciepło. Gdy dom będzie ciepły to temperatura w pomieszczeniu regulowana jest przez spalanie drewna, a nie przez przepustnicę powietrza.

Typ 2 Niewiele dymu to dobry znak Najczęściej oczekuje się, że z komina będzie się wydobywać dym. Jeżeli dym nie będzie ulatywał swobodnie to oznaczać będzie, że znajdują się tak gazy o wysokiej energii, które nie są dopalone. Dlatego pomysłem jest, by wyjść i zobaczyć czy z komina wydobywa się dym. Gęsty czarny to znak, że nasze spalanie nie jest dobre, natomiast, gdy drewno spala się dobrze to z komina wydaje się przyjemny zapach dymu i nie jest go dużo.

Typ 3 Czysty piec na drewno to ciepły piec Na pewno przynajmniej raz w roku powinno się usuwać sadzę z wnętrza pieca. Dzięki temu piec będzie grzał lepiej. Warstwa sadzy, która ma nawet tylko kilka milimetrów to przez to może się zmniejszyć efektywność pieca. Ciepło nie jest odprowadzone przez żeliwo i udaje się do komina. Szczególnie często trzeba czyścić przy drzewie sosnowym.

Typ 4 Różne gatunki drewna zapewniają różne poziomy ciepła W zależności o tego jakie gatunki drewna mamy różne może być spalanie i wydostawanie się ciepła. Dlatego ta energetyczność będzie się różnić w zależności od tego jaki rodzaj drewna będzie wykorzystywany.

Typ 5 Ogrzewanie przez noc Raczej kominki na drewno nie będą działać więcej niż dwie albo trzy godziny po załadunku. W związku z tym, jeśli chcemy sobie to rozwiązać to można przymknąć dopływ powietrza i sprawić, że drewno będzie się tlić przez całą noc. Jednak to może nawet grozić pożarem komina. Dlatego lepiej będzie wrzucić na koniec dnia duży kawał drewna, który nawet jak się spali to potem dom będzie trzymał ciepło.

Typ 6 Wspomóc turbulencje! Turbulencja jest ważna ponieważ tlen przy niskiej temperaturze nie wchodzi w reakcję z drewnem. Dlatego drewno w kominku zapali się łatwiej, gdy drzwi będą uchylone. W niektórych domach wykorzystuje się również rozwiązanie w postaci otwartego okna.

Wygodne rozpalanie od góry Typ 7 Rozpalanie od góry jest lepsze Wiele kominków jest tak zrobionych, że lepiej się sprawdza rozpalenie od góry a nie od dołu. Zawsze warto sprawdzić instrukcję obsługi kominka i zobaczyć jak to w danej sytuacji wygląda.

Typ 8 Zawsze więcej niż jedno polano Powinno się zawsze umieszczać na raz dwa lub trzy polana na ogień. Jedno sprawi, że samo zgaśnie i nie będzie efektywności. Więcej kawałków ma większą powierzchnię i dzięki temu utrzymanych będzie więcej turbulencji a procesy spalania będą dobrze zachodzić w tym samym czasie i dlatego będzie to efektywniejsze.